Moda na ekologiczny styl życia? Coraz więcej osób chce dbać o środowisko, dotyczy to również organizacji uroczystości. Jak zorganizować wesele w stylu eko i skąd czerpać inspirację?
SLOW WEDDING TO…
Radość obcowania z naturą, odpoczynek od miejskiego zgiełku, świadomość ekologiczna. Eko-wesela to nowy trend, który zyskuje coraz większe uznanie wśród młodych ludzi. Potrzeba kreatywności, oryginalności, aby móc uniknąć marnotrawstwa, czy niszczenia przyrody. Ekologiczne wesele to także odpowiednia segregacja śmieci, ograniczone zużycie plastiku, uzdatniona woda w kranie i gotowa do spożycia, nie marnowanie jedzenia. Wszystkie szczegóły – od przygotowania ceremonii po wybór prezentów dla gości – muszą być przemyślane, aby nie zaszkodzić lokalnej faunie i florze oraz zadbać o to, aby Wasz ślub nie stracił uroku i wyrafinowania.
MIEJSCE
Należy zwrócić uwagę na obiekty umożliwiające organizację wesela w plenerze, nad jeziorem, w lesie, z placem zabaw, czy również wiejskie domy z pięknym ogrodem. Każde miejsce na świeżym powietrzu jest idealne na uroczystość weselną, a otaczająca przyroda sprawia, że czas płynie wolniej. W zimnych porach lepiej wybrać ogród botaniczny lub szklarnię. Pamiętaj, aby monitorować pogodę i zawsze mieć plan B na wypadek deszczu lub innych niespodzianek pogodowych.
KOLORYSTYKA I DEKORACJE
Styl boho, rustykalny, czy etniczny doskonale sprawdzi się w slow wedding.
Kolorystyka eko ślubów to naturalne i pastelowe odcienie, które można spotkać w naturze. Na przykład zielony kolor drzew, niebieski kolor nieba, szary kolor kamieni.
Głównymi elementami eko wesela są:
- Naturalne materiały
- Pastelowe odcienie (beżowy, szary, brązowy)
- Proste kształty
- Drewno, mech, gałęzie
- Bawełna, len
- Zieleń.
Do stworzenia wystroju należy używać wyłącznie naturalnych materiałów. Dobre są bambus i drewno, a także glina, kamienie i ceramika. Ciekawie prezentują się ogromne wiklinowe kosze z jabłkami lub innymi owocami. Szklane wazony i skrzynie będą pasować do różnych stylów. Zdecydowanie nie zaleca się stosowania plastiku, celofanu i innych sztucznych materiałów. Do dekoracji stołów i krzeseł wykorzystać można naturalne materiały (bawełna, len). Nie zapomnij o drobnych szczegółach, takich jak szyszki, czy żołędzie i oczywiście o wielu świecach.
DRUK I ZAPROSZENIA
Zwykłe drukowane zaproszenia nie nadają się na tak wyjątkowe wydarzenie jak ślub. Jedną z opcji mogą być zaproszenia wykonane z drewna lub papieru z recyklingu. Można eksperymentować z czcionkami i teksturami. Dobrym pomysłem będzie także zapieczętowanie zaproszeń w kopertach pieczęcią lakową lub wysłanie w formie starego zwoju. Zamiast standardowych winietek na papierze można zrobić je np. z drewna lub na świeżych owocach lub liściach. Księga życzeń może być ogromną drewnianą ramą z naciągniętym płótnem. Niech każdy gość dołączy do tworzenia arcydzieła.
MODA W STYLU SLOW
Przede wszystkim należy zrezygnować z fantazyjnych i ciasnych gorsetów. Suknia powinna być lekka i zwiewna. Preferowane są wypożyczone suknie lub modele, które będzie można ubrać więcej niż jeden raz. Idealna jest suknia z małym trenem. Należy zwrócić szczególną uwagę na tkaninę. Musi być to naturalny i przyjemny w dotyku materiał. Nie zaleca się wybierania sukni z haftami, kamieniami i innymi ozdobami, ponieważ dewizą ślubu slow wedding jest prostota. Jednak delikatna koronka może być odpowiednim wyborem. Uzupełnieniem wizerunku panny młodej mogą być niezwykłe dodatki wykonane z muszelek lub naturalnych kamieni.
Dla pana młodego można wybrać lekki lniany garnitur lub po prostu spodnie z koszulą i skórzanymi butami. Staraj się trzymać wcześniej ustalonych kolorów. Świetnie prezentują się garnitury w kolorze oliwkowym, jasnoszarym lub kawowym. Krawat, mucha lub butonierka dopełnią wizerunku Pana Młodego.
JEDZENIE
W menu powinny znaleźć się proste dania przygotowywane z lokalnych produktów z wykorzystaniem sezonowych warzyw, owoców i ziół. Jako napoje najlepiej sprawdzi się woda, naturalne soki, herbata, domowy kompot, sok owocowy lub lemoniada. Zamiast standardowego tortu weselnego można upiec coś samemu lub zamówić u cukierników np. duży tort bez barwników, konserwantów i GMO. I pamiętaj, aby wyrzucić wszystkie plastikowe, czy sztuczne dodatki.
DEKORACJE
Zwykłe kompozycje kwiatowe nikogo nie zaskoczą, ale bukiety bez użycia kwiatów już mogą. Mech i zieleń będą pasować do wystroju Twojego wesela. Zgrabne pęczki soczystej marchewki lub kompozycja z jabłek też wyglądają całkiem oryginalnie! Możesz użyć roślin doniczkowych, takich jak drzewa pomarańczowe i cytrynowe lub małe palmy, wrzosy, lawendę czy zioła.
Bukiet panny młodej w stylu eko również nie oznacza użycia świeżych kwiatów. Dobrym pomysłem byłby bukiet z suszonych kwiatów, czy z różnych materiałów: tkanin lub papierowych kwiatów, guzików, koralików, stożków – krótko mówiąc, z tego, na co pozwala wyobraźnia i umiejętności.
OŚWIETLENIE I MUZYKA
Jeśli chcesz przestrzegać zasad przyjaznych dla środowiska, należy zrezygnować ze zwykłego oświetlenia, girland, żarówek i fajerwerków. Zamiast usług popularnych DJ-ów i artystów można wybrać muzykę na żywo: skrzypków, saksofonistów czy pianistów. Jednak osobiście polecamy muzykę profesjonalną w wykonaniu właśnie DJ’a, który będzie posiadał stanowisko i oświetlenie dopasowane stylistycznie do całości. A kiedy zapadnie zmierzch na stołach zapali się wiele świec. To będzie wspaniałe zakończenie Twojego ekologicznego dnia ślubu!