Cywilny czy kościelny? Plenerowy czy w Urzędzie Stanu Cywilnego? A może humanistyczny? Dla mnie osobiście jest to najlepsze rozwiązanie. Poniżej przedstawię Wam czym jest ślub humanistyczny, skąd się wywodzi i czy ma moc prawną w Polsce.

Jak zapewne się domyślacie cała idea przywędrowała do nas z zachodu i jest świetną alternatywą dla osób, które nie chcą brać ślubu kościelnego a marzą o pięknej ceremonii. Ślub humanistyczny może przybrac dowoloną formę i być zorganizowany w całości według scenariusza Państwa Młodych. Jego podstawą jest przekonanie, że człowiek i jego uczucia są najważniejsze. Cała uwaga jest skupiona na Parze Młodej i ich miłosci. Zarówno miejsce, sceneria jak i same przysięgi są idealnie wpasowane w potrzeby i marzenia najważniejszych osób, czyli Pary Młodej. I według mnie to jest najpiękniejsze w całej uroczystości. Pomyślcie jak doskonale wyglądałyby śluby cywilne lub kościelne gdyby zakochani mogli powiedzieć podczas ceremonii swoje przysięgi, przekazać swoje prawdziwe uczucia, wspomnienia, plany. Powiedzieć sobie nawzajem ale i wszystkim najbliższym dlaczego tak bardzo się kochają.

A co z miejscem?

Ślub humanistyczny poprzez swoją „luźną” formę nie ogranicza Młodej Pary pod żadnym względem. Jeśli marzycie o ślubie nad jeziorem, na łące, w lesie, w górach, na plaży, na zamkowym dziedzińcu, w pałacu czy choćby we własnym ogrodzie to taka ceremonia jest możliwa. Podobnie jest z dekoracjami, które idealnie mogą się wpisywać w styl Waszej uroczystości. Macie pełną dowolność jeśli chodzi o wszystkie elementy ceremonii.

Rytuał

Przy tradycyjnej ceremonii w kościele lub Urzędzie Stanu Cywilnego Państwo Młodzi wymieniają się obrączkami. W trakcie ceremonii humanistycznej, może być podobnie, natomiast, jak już wcześniej wspomniałam sama uroczystość może wyglądać dowolnie. Rytuały, które są najczęściej wybierane przez Pary to przesypywanie piasku, zapalanie świec lub przewiązanie rąk wstążką. Pod koniec ceremonii dostajecie Certyfikat zawarcia związku małżeńskiego.

Musicie natomiast pamiętać, że ślub humanistyczny jest ślubem symbolicznym i nie jest uregulowany prawnie. Nie mamy przy nim ograniczeń jeśli chodzi o wierzenia państwa młodych lub np. płeć. Natomiast jeśli chcecie uregulować go prawnie to musicie udać się dodatkowo do Urzędu Stanu Cywilnego.

Fot.: Malowane Miłością