Cześć, nazywam się Klaudia Marciniak i od kilku lat prowadzę pracownię cukierniczą Sama Słodycz w Solcu Kujawskim, w której spełniam marzenia moich klientów. Tworzenie słodyczy to moja pasja. Razem z moim zespołem stawiamy nie tylko na estetykę – liczy się dla nas również najlepsza jakość produktów oraz doskonały smak.

TORT ŚLUBNY – od czego zacząć… 

Pierwsze pytanie, na jakie musicie sobie odpowiedzieć, to: „Na czym mi najbardziej zależy?”. W zależności od tego, czy będzie to niepowtarzalny smak tortu, jego perfekcyjny wygląd, korzystna cena, jakość składników czy też możliwość dowozu, Wasze opcje będą zawsze zawężać się do dwóch podstawowych wyborów: pomiędzy cukiernią, a pracownią cukierniczą. 

Cukiernia

Pracownia cukiernicza

Gotowe wzory do wyboru

Indywidualne podejście do klienta oraz indywidualny wzór

Jakościowo często gorsze składy tortów

Najlepsze jakościowo składniki

Korzystniejsze ceny

Droższe wyroby

Często wystarczy zamówić z 2 tyg wyprzedzeniem

Należy zamawiać z dużym wyprzedzeniem, nawet rocznym

Relacja: klient-sprzedawca

Indywidualne podejście do klienta i wyrobu

Często brak dowozu na miejsce uroczystości

Dowóz

O ile cukiernie są z reguły znanymi w regionie markami i nie ma problemu ze znalezieniem ich w najbliższej okolicy, o tyle pracowni cukierniczych trzeba się trochę naszukać… Zaręczam jednak: warto! 

GDZIE I JAK SZUKAC PRACOWNI CUKIERNICZYCH

Po pierwsze – w sieci znajdują się strony internetowe na których znajdziecie usługodawców z całej Polski i okolicy, np.: gdziewesele.pl

Po drugie – grupy na Facebooku to zawsze dobre miejsce aby zacząć poszukiwania – pełno tam inspiracji no i opinii z pierwszej ręki – wystarczy wpisać na Facebooku „wesele i województwo lub miasto” – na pewno znajdziecie tam swoją lokalizację. 

Polecam wybór kilku miejsc i zwrócenie się do nich indywidualnie z prośbą o przestawienie oferty. Pamiętajcie, aby w tym pierwszym mailu uwzględnić również informacje o: terminie, miejscu oraz wielkości uroczystości – zaoszczędzicie w ten sposób sporo czasu na wymianie wiadomości. Grafiki pracowni cukierniczych potrafią być wypełnione na rok do przodu – podając pełne informacje o swoich oczekiwaniach, pozwalacie wykonawcom określić czy będą w stanie sprostać wyzwaniu.

DEGUSTACJA

Kontaktując się z pracownią cukierniczą, warto też zapytać o możliwość umówienia się na degustację  – większość tego typu miejsc oferuje kilka terminów w ciągu roku. Po słodkiej degustacji na pewno będzie Wam dużo łatwiej podjąć decyzję o tym z kim chcecie podjąć dalszą współpracę. 

Przed spotkaniem degustacyjnym najlepiej zapiszcie sobie pytania, które chcielibyście zadać wykonawcy – usprawni to proces komunikacji.

Przykładowo:

 – Czy każde z pięter może mieć inny smak? 

 – Czy dowóz jest wliczony w cenę tortu?

 – Kiedy następuje rozliczenie za tort? 

Nie krępujcie się i pytajcie o najmniejsze szczegóły! To my jesteśmy dla Was. 

FINALIZACJA

Kolejnym krokiem jest orientacyjny wybór wzoru i podpisanie umowy, która zarówno Wam, jak i wykonawcy gwarantuje bezpieczeństwo. To bardzo ważny element współpracy i polecam nie unikać tego etapu – brak klarowności ustaleń  i zgodności pomiędzy wami może doprowadzać do nieporozumień, a tego nie chcecie doświadczać w tak ważnym dla was dniu.

Z mojej perspektywy, te informacje powinny zawrzeć się w każdej umowie:

– data realizacji

– kwota za całość (z rozbiciem na poszczególne elementy jeśli zamawiacie więcej niż sam tort)

– wstępny wzór tortu

– miejsce uroczystości 

Ostateczne szczegóły dotyczące zamówienia (jak na przykład ostateczna liczba porcji, wzór) ustalane są najczęściej od 1-5 tygodni przed weselem (w zależności od indywidualnego podejścia każdego wykonawcy).

Kiedy już podpiszecie umowę, pozostaje oczekiwanie na Wasz wymarzony dzień i tort 🙂 

Tort ślubny – smak

Smak… tak ważny element przy wyborze tortu, a często jeden z trudniejszych. 

Każda pracownia cukiernicza oferuje kilka smaków, których z reguły możecie spróbować podczas degustacji – jest wtedy zdecydowanie łatwiej podjąć ostateczną decyzję. 

Na podstawie swojego doświadczenia, mogę podpowiedzieć jedno: nie wybierajcie ciężkich kremów i alkoholowego nasączenia w okresie letnim. Postawcie na coś świeżego i lekkiego – wtedy wszyscy zjedzą tort ze smakiem 🙂 Bardzo często pracownie cukiernicze dają też możliwość wyboru kilku smaków tortu, co jest fajnym urozmaiceniem. Na przykład: górne piętro wybierane jest pod parę młoda, a dolne partie pod gości.

Dodatkowo coraz więcej miejsc oferuje wyroby bez glutenu, żelatyny oraz innych alergenów. Jeżeli macie więc gości z restrykcjami żywieniowymi, możecie wziąć to pod uwagę przy wyborze tortu. 

Nie zapominajcie jednak, że to przede wszystkim Wasz dzień i to Wam tort ma smakować najbardziej 🙂

Tort ślubny – jaki? 

Jaka wielkość? Jaki wzór? Jaki smak?

Te pytania zadawane są najczęściej. O smaku pisałam już wcześniej dlatego teraz dopowiem może cos więcej o pozostałych elementach kompozycji.

WIELKOŚĆ

Pracownie cukiernicze bardzo często nie robią tortów na tak zwane „kilogramy” tylko na porcje  i jest to coś o czym warto pamiętać. Bogactwo środka tortu często nie ma odzwierciedlenia w kilogramach. Według mojej wiedzy i doświadczenia wystarczy, że podacie ilość gości, którzy będą na Waszej uroczystości, a osoba wykonująca tort powinna już  doskonale wiedzieć jakich średnic użyć, aby tort miał odpowiednie wymiary.

WZÓR

To drugi najprzyjemniejszy temat przy ślubnych wyborach, zaraz po degustacji. Wzór zależy od Was i tego o czym marzycie. Jeżeli ufacie swojemu wykonawcy, a jego prace Wam się podobają, to polecam dać artyście wolną rękę. Ustalcie styl, kolorystykę oraz ogólny zarys i pomysł. 

Jeżeli macie pewne obawy albo lubicie po prostu mieć wszystko pod kontrolą,  możecie wysłać zleceniobiorcy orientacyjne wzory i inspiracje (na przykład z Pinterest) i ustalić taki wzór, jaki wam się podoba. Nie oczekujcie jednak, że tort będzie w 100% odwzorowaniem waszej inspiracji –  był by to po prostu zwykły plagiat. 

RODZAJE TORTÓW

Te najczęściej wybierane na wesela to tzw. „naked cake” czyli tort z widocznymi lub półwidocznymi warstwami biszkoptu, który idealnie nadaje się do stylu rustykalnego lub boho. Zdobiony najczęściej kwiatami i/lub owocami, tort ten jest w swojej prostocie niesamowicie efektowny, lekki i nieprzeładowany warstwami cukru. 

Kolejny rodzaj tortu to tort w kremie, który idealnie wpasowuje się np. w styl glamour. Krem przepięknie zdobi piętra i umożliwia wykonanie ciekawych zdobień.

Ostatni rodzaj tortu klasycznego to tort w masie cukrowej, od którego powoli odchodzi się przez wzgląd na jego ciężką i słodką masę. Jest on jednak idealnym rozwiązaniem dla wielbicieli ultra słodkości.

Poza klasycznymi tortami, bardzo często pojawiają się odrobine bardziej innowacyjne modele: torty z monoporcji, babeczkowe lub bezowe. To idealne rozwiązania dla tych, którzy albo nie przepadają za standardowymi tortami (chociaż osobiście jestem zdania, że jeżeli ktoś nie lubi tortów to nigdy nie jadł dobrego), albo chcą czegoś nowego i zupełnie innego! Pamiętajcie, żeby zapytać o pełną ofertę swoich przyszłych wykonawców – w każdej z nich na pewno znajdziecie coś dla siebie. 

Tort ślubny – podanie, świeczki, ekspozycje, koszty 

WIELKIE WEJŚCIE

Czego absolutnie nie należy robić, aby nie zepsuć efektu WOW ?

Pierwszą rzeczą na którą należy zwrócić uwagę jest podanie tortu. Kiepskim pomysłem jest tort wjeżdżający na jednym stole wraz z talerzykami, które mogą go po prostu przysłonić. 

Stół na którym wjeżdża tort, również jest niesamowicie istotny. Nie polecam metalowego stołu niczym z prosektorium ozdobionego falbankami… Mamy teraz mnóstwo innych rozwiązań jak szklane stoły, podesty czy beczki na kółkach. Na klasyczny stół kelnerski można też nałożyć skirting cekinowy lub gładki piękny obrus. Zwróćcie na to koniecznie uwagę, bo to właśnie takie detale tworzą całościowy efekt. 

OŚWIETLENIE

Race? Dymią, brzydko pachną  i psują efekt tortu. Zdecydowanie lepszym wyborem będą piękne, romantyczne świece na torcie lub obok tortu – uwierzcie mi, że to dopiero robi efekt WOW no i tę cudowną atmosferę! 

GODZINA ZERO 

Najlepszym wyborem będzie podanie tortu jako deser po kolacji lub po pierwszym secie muzycznym. Nie zostawiajcie tego pięknego dzieła na późniejsze godziny, ponieważ wielu z gości albo nie skorzysta albo nie będzie pamiętać. A przecież szkoda waszych pieniędzy.

A skoro wspomniałam już o pieniądzach to coś co interesuje Was najbardziej czyli: cena.

Jeżeli tort wydaje Wam się zbyt tani (tj. w porównaniu do innych przedstawionych wam ofert), to nie oczekujcie cudów. Śmietana roślinna i jajka w proszku – gwarantowane!  Jeżeli zależy Wam na jakościowym i niepowtarzalnym produkcie, to cena będzie również adekwatna do wykonania. Cena za porcję w pracowniach tortów artystycznych zaczynają się z reguły od 20 zł w zależności od wzoru. Podczas zamawiania upewnijcie się czy dekoracja i transport również są wliczone w cenie – często jest to dodatkowy koszt ze względu na to, że cena zależy od ostatecznego wzoru.  

NIE ZAPOMNIJ

Ostatnia rzecz o której powinniście pamiętać to zorientowanie się czy Wasza sala zapewni odpowiednie warunki do przechowywania tortu od momentu jego dostarczenia, aż po jego podanie. Tort nie może po prostu stać w kuchni i czekać (niejednokrotnie kilka godzin) na swoją kolej, gdyż może ulec deformacji, a przy bardzo wysokiej temperaturze, może się też po prostu zwarzyć. 

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Wam w znalezieniu idealnego wypieku na Wasze wesele!  

Klaudia Marciniak

Sama Słodycz

https://www.facebook.com/samaslodycz.post

https://www.instagram.com/sama_slodycz/

Zapraszam Was serdecznie do kontaktu osobistego. 🙂