Ślub plenerowy
W swojej pracy coraz częściej spotykam się ze ślubami w plenerze. Wg mnie, idealnego rozwiązania dla Pary Młodej marzącej o ślubie cywilnym w pięknym i romantycznym miejscu. Dzisiaj spróbuję Wam przedstawić kilka informacji niezbędnych do zorganizowania ślubu plenerowego, wspomnę o moich doświadczeniach i mam nadzieję, że rozwieję tym artykułem wszystkie Wasze wątpliwości.
Przede wszystkim, aby upewnić się, że nie ma żadnych przeciwwskazań do organizacji takiego ślubu, musicie zadzwonić do USC w gminie, w której chcecie się pobrać. W mojej pracy nie spotkałam się z odpowiedzią negatywną, ale wiem, że w niektórych miejscach w Polsce takie rzeczy mają miejsce. Dlatego w takim przypadku warto napisać pismo do Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego z argumentacją dlaczego tak bardzo Wam zależy na ślubie plenerowym lub innym miejscu niż USC.
Od czego zacząć organizację ślubu w plenerze?
Jest kilka kwestii, które powinniście wyjaśnić w trakcie planowania ślubu plenerowego.
Pierwszą z nich jest sprawdzenie czy w wybranym przez Was USC jest możliwość zawarcia związku małżeńskiego poza budynkiem USC w tygodniu. W mniejszych miejscowościach często zdarza się, że urzędnik może przyjechać na ślub tylko w sobotę. W miesiącach wakacyjnych jest to częstsza praktyka, ponieważ część pracowników przebywa na urlopie. Dlatego sprawdźcie te informacje przed rezerwacją terminu na sali.
Jeśli już wybraliście konkretne miejsce to zarezerwujcie termin również w USC. Wiem, że dokumenty należy dostarczyć najwcześniej na 6 miesięcy przed planowaną uroczystością ale jeśli tylko jest taka możliwość to warto zarezerwować termin jak najszybciej.
Organizacja miejsca ceremonii.
Przejdźmy teraz do samej organizacji miejsca na ślub poza USC. Planując dekoracje musimy pamiętać o:
- zadaszeniu dla Pary Młodej i urzędnika (nie zawsze jest wymagane ale warto o nie zadbać w razie deszczu)
- godle na stół urzędnika
- dekoracjach kwiatowych zarówno na stół urzędnika jak i ściankę jako tło całej uroczystości
- dekoracjach krzeseł Pary Młodej
- dekoracji drogi Pary Młodej i krzeseł gości
- zapewnieniu krzeseł dla gości (nie zawsze muszą być miejsca siedzące dla wszystkich gości ale będzie to mile widziane).
Dodatkowe sprawy związane ze ślubem w plenerze.
Przy wyborze miejsca na ślub plenerowy warto zapytać o następujące sprawy:
- cenę organizacji ślubu w plenerze lub na sali
- wyposażenie ślubu plenerowego (ilość krzeseł, stół dla urzędnika, godło, ścianka za Parą Młodą, zadaszenie)
- alternatywa na „niepogodę”
- nagłośnienie
- jeśli macie problem ze zgodą USC to może właściciel sali wesprze Was swoimi znajomościami.