Ślub pod chmurką
Ślub na świeżym powietrzu, szczególnie w okresie letnim, to marzenie wielu młodych par. Dużo łatwiej jest stworzyć idealną scenerię w pięknych pałacykach, ogrodach czy chociażby na plaży, niż w Urzędzie Stanu Cywilnego, czy kościele. Ale czy takie ceremonie są w ogóle możliwe i jak je zorganizować?
Coraz więcej osób zastanawia się nad organizacją ślubu i przyjęcia weselnego na dworze. Trudno się dziwić, w ten sposób zorganizowana uroczystość może na długo zapaść w pamięć młodej pary i jej gości. Jednak niestety nie jest to takie proste. Takie pomysły wiążą się z konkretnymi konsekwencjami, którymi będzie załatwienie wielu formalności. W poniższym wpisie postaramy się przybliżyć Wam wszystkie zagadnienia związane z organizacją ślubu w plenerze. Na wstępie musimy jasno określić jaki ślub mamy w planach. Inne zasady będą tyczyły się ślubu cywilnego, innego ślubu kościelnego i konkordatowego.
Ślub kościelny i konkordatowy
Organizacja takiego ślubu w plenerze może okazać się ogromnym wyzwaniem. Wiele par niestety zraża się na samym początku. Faktycznie jest to trudne wyzwanie, jednak nie zupełnie niemożliwe. Wielu duchownych na wstępie poinformuje nas o tym, że zgodnie z prawem kanonicznym ślub poza kościołem jest zabroniony, ponieważ wstępując w święty związek małżeński powinniśmy znajdować się w miejscu wyświęconym.
„Kan. 1118 Małżeństwo pomiędzy katolikami lub między stroną katolicką i niekatolicką ochrzczoną, winno być zawierane w kościele parafialnym; w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca (biskupa) lub proboszcza. Miejscowy ordynariusz (biskup) może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu. Małżeństwo pomiędzy stroną katolicką i stroną nieochrzczoną może być zawarte w kościele lub innym odpowiednim miejscu”
A więc prawo kanoniczne zakłada możliwość ślubu w innym miejscu i w wyjątkowych okolicznościach. Co to jednak oznacza dla narzeczonych? Zgoda nadal jest trudna do uzyskania, a duchowni nadal nieprzychylnie patrzą na takie wnioski. Jeśli jednak chcemy próbować, niezbędne okaże się zwrócenie bezpośrednio do biskupa. W swojej prośbie jasno musimy określić powód, który musi być uargumentowany lepiej, niż względami estetycznymi.
Na odpowiednią zgodę możemy czekać niestety miesiącami, nawet do roku. Jednak nawet wówczas nie będziemy mieli pewności, że zostanie ona rozpatrzona na naszą korzyść. Oczywiście jeśli dysponujemy takim okresem czasu, warto poczekać. Dla wszystkich tych, którzy tyle czasu nie mają doskonałą alternatywą może okazać się ślub w uroczych górskich kapliczkach czy małym wiejskim kościele.
Pozwolenie będzie łatwiej uzyskać w parafiach, w których istnieje tradycja ceremonii na zewnątrz. Istnieje ona szczególnie w przypadku kościołów z ogrodami. Oczywiście zgodę najłatwiej będzie uzyskać w przypadku, gdy w naszej rodzinie lub wśród znajomych posiadamy duchownego. Jeśli więc macie możliwość zwrócenia się z tą kwestią do zaufanej osoby, na pewno ułatwi Wam to drogę do wymarzonego ślubu.
W przypadku, gdy uzyskamy odpowiednie zezwolenie, niezbędne będzie ustalenie szczegółów ceremonii z księdzem. Niezbędne będzie omówienie oprawy dla mszy i zadbanie o jej godny i liturgiczny charakter.
Ślub cywilny
Dużo łatwiejszą drogę będą mieli wszyscy ci, którzy zdecydują się na ślub cywilny. Wszystkie kwestie uregulowane zostały w „Prawie o aktach stanu cywilnego”. Obecnie obowiązujące regulacje zostały wprowadzone w 2015 roku. Oczywiście wcześniej również istniała taka możliwość, jednak nie została szczegółowo określona prawnie, przez co wszystko zależało od widzimisię urzędników, więc zgody zazwyczaj zostały wydawane w przypadku, gdy któryś z narzeczonych nie mógł stawić się osobiście w urzędzie.
W związku z nowymi regulacjami zawieranie ślubów cywilnych w plenerze stało się dużo łatwiejsze. Ustawa została nowelizowana z myślą o potrzebach narzeczonych. Znacznie poszerzony został zakres możliwości wzięcia ślubu na zewnątrz, poza Urzędem Stanu Cywilnego, niezbędne jednak jest zapewnienie powagi i dostojności ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich jego uczestników.
„5. Na wniosek osoby zamierzającej zawrzeć małżeństwo kierownik urzędu stanu cywilnego przyjmuje oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego w okręgu rejestracji stanu cywilnego, w którym jest on właściwy, jeżeli wskazane we wniosku miejsce zawarcia małżeństwa zapewnia zachowanie uroczystej formy jego zawarcia oraz bezpieczeństwo osób obecnych przy składaniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński”.
Nowelizacja dodatkowo jasno reguluje opłaty związane ze ślubem cywilnym w plenerze. W zapisach znajdziemy informacje o tym że taka opłata nie może przekraczać 50% przeciętnego wynagrodzenia, które w 2018 wynosi 4973 zł. Oznacza to, że opłata nie będzie wyższa niż 2486,50 zł. Dodatkowo od małżonków pobierana jest stała opłata w wysokości tysiąca złotych, która stanowi dochód gminy.