W oczach obiektywu

Porady ślubne0 komentarzy

Ślub to najpiękniejszy dzień w życiu dwojga kochających się ludzi, dlatego wiele osób chętnie pielęgnuje ten moment w pamięci. Warto jednak zachować coś więcej niż tylko pamiątki. Doskonałym rozwiązaniem okazują się być profesjonalne zdjęcia. Na co zwrócić uwagę? Zapraszamy do lektury!

Jak wybrać odpowiedniego fotografa?

Wybór fotografa ślubnego wcale nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Stawiając na niesprawdzonych ludzi możemy spotkać się z przykrymi niespodziankami. Pamiętajmy jednak, że wszystko leży w naszych rękach. O co więc warto zapytać i czemu się przyjrzeć?

Jak odróżnić amatora od profesjonalnego fotografa? Przede wszystkim odróżniać ich będzie sprzęt, na którym pracują. Jeśli zależy nam na tym, aby fotografie ze ślubu i wesela były dobrej jakości, zwróćmy uwagę na jakim aparacie pracuje fotograf. Niezbędna będzie w tym przypadku również porządna lustrzanka cyfrowa. Dodatkowo naszą uwagę powinna zwrócić ilość obiektywów, którymi dysponuje. Pamiętajmy, że jeśli cała uroczystość zostanie uwieczniona przy jednym obiektywie i bez zewnętrznej lampy błyskowej, efekty pracy fotografa mogą nas nie usatysfakcjonować.

Ważnym wyznacznikiem jest również posiadanie odpowiednich pozwoleń. Upoważnienie do fotografowania w świątyni jest dowodem na ukończenie specjalnego kursu, który organizowany jest przez kurię. Jest to o tyle istotne, że każdego fotografa i kamerzystę, który nie dysponuje odpowiednim zaświadczeniem ksiądz może wyprosić z kościoła.

Jeśli decydujemy się na wykupienie w jednym studiu opcji fotografii i (wideo)filmowania, pamiętajmy, aby zapytać osobę odpowiedzialną o to, czy zajmie się tym jedna czy dwie osoby. Brzmi śmiesznie, jednak często zdarza się tak, że fotograf jedną ręką robi zdjęcia, a drugą kameruje. Efekt jest taki, że ani jedno, ani drugie dzieło nie spełnia oczekiwań małżonków.

Warto pomyśleć też o innych aspektach. Warto zapytać również fotografa o możliwość uzyskania dowolnej ilości kopii płyt ze zdjęciami i mnogiej liczbie odbitek dla gości. Wydają się być to co prawda mało ważne kwestie, jednak w istocie jest inaczej. A przekonamy się o tym, gdy fotograf zażąda wysokiej opłaty za każdą kopię. Właśnie dlatego najlepiej takie kwestie uregulować już na samym początku.

Sugerujemy również podpisać z fotografem odpowiednią umowę. Będzie ona gwarantem wykonania usługi w ustalonym przez obie strony dogodnym terminie.

Aby mieć pewność, że uda nam się zarezerwować wymarzonego fotografa, powinniśmy się z nim skontaktować na sześć miesięcy przed ślubem. Im bliżej ślubu, tym trudniej jest znaleźć kogoś, kto spełni nasze oczekiwania. Dlatego nie zwlekajmy z tym do ostatniej chwili!

 

Jak odpowiednio przygotować się do sesji ślubnej?

Sesje ślubne najczęściej odbywają się w plenerze. To ważne, aby wybrać takie miejsce, które zapewni nam niesamowite wspomnienia. Takie sesje najczęściej wykonywane są już po ślubie, kiedy całe napięcie i stres dawno już opuściły młodych małżonków. Można ją więc potraktować na większym luzie, jednak nie oznacza to, że nie należy się do niej specjalnie przygotować.

Przede wszystkim nie możemy się spieszyć. Jeśli zależy nam na tym, aby efekty spełniały oczekiwania, musimy zarezerwować sobie co najmniej kilka godzin. Zazwyczaj cała akcja zamyka się w mniej więcej pięciu godzinach. Jest to czas, który pozwala na spokojnie zrealizować wszystkie wizje bez niepotrzebnego stresu i pośpiechu.

Mimo atmosfery luzu, warto pamiętać jednak, że zdjęcia z tej sesji będą nam towarzyszyć przez całe życie. Z dumą będziemy prezentować je dzieciom i wnukom, dlatego warto zadbać o to, aby prezentować się równie dobrze, co w dniu ślubu. Pamiętajmy, że mimo różnych narzędzi, fotograf nie będzie w stanie nas odpowiednio umalować i uczesać przy użyciu programów do obróbki zdjęć. W dniu sesji ważne jest dobre samopoczucie oraz świeży wygląd. Jednak nie jest to zaskakujące. Przecież na co dzień też lepiej czujemy się z ładnym makijażem i fryzurą. Ta sama zasada tyczy się zdjęć. Gdy wyglądamy dobrze, lepiej się czujemy, przez co zachowujemy się swobodniej przed aparatem. Warto zatem w tym dniu postawić na sprawdzone kosmetyki i rozwiązania.

Warto pomyśleć również o szczegółach. Jeśli sesja ślubna odbywa się tuż po ślubie warto zabrać ze sobą bukiet ślubny, który dodatkowo podkreśli charakter zdjęć i pomoże uzyskać niepowtarzalne, piękne ujęcia.

Pamiętajmy również o odpowiednim zaangażowaniu. Przecież każdemu z nas zależy na tym, aby efekt całej sesji był możliwie jak najlepszy. Bez naturalnych emocji,\ i indywidualnych zachowań fotografie nie będą wyjątkowe. Nie zapominajmy również o tym, że fotograf nie będzie nas ciągle ustawiał. Ważne jest pokazanie siebie.

Aby było to łatwiejsze warto zrezygnować z kilku rozpraszaczy. Zrezygnujmy z dużej liczby znajomych i rodziny, którzy mogą nas krępować i zawstydzać. Im więcej osób zgromadzimy, tym trudniej będzie się nam skupić na sesji, co przełoży się na jej efekt. Zrezygnujmy również z dodatkowych ozdób i elementów garderoby, które mogą nam później przeszkadzać. Warto je zostawić w samochodzie lub w pomieszczeniu, które mamy do dyspozycji. To samo tyczy się telefonów. Co chwilę dzwoniąca komórka może również dodatkowo rozpraszać zarówno Was, jak i fotografa.