Wesele na słodko

Porady ślubne0 komentarzy

Kiedy mówimy o weselnych słodkościach pierwsze co przychodzi nam do głowy to tort. Okrągłe, kwadratowe lub wielokątne – te ostatnie najczęściej łączone z okrągłymi – jako podstawa lub między okrągłymi piętrami. Najczęściej wysokie, kilku piętrowe dzieła o starannie dobranej dekoracji tworzące spójną całość.

Rodzaje tortów weselnych

Torty pokryte są masą śmietanową, maślaną lub cukrową.  W dekoracji takiego tortu możemy postawić na minimalistyczną lub bogatą dekorację, spójną z kolorem lub motywem przewodnim przyjęcia weselnego. Najchętniej wybierane są jednak torty klasycznie białe, delikatne, ozdobione kwiatami w stonowanych kolorach. Przy eleganckim stylu wesela idealnie sprawdzi się dekoracja srebrem lub jadalnym złotem.

Coraz chętniej wybierane są torty o zróżnicowanej teksturze. Dekoracja jadalną falbanką, spożywczym brokatem lub czekoladowym konfetti tworzy spektakularny efekt. Trendem, który dopiero do nas dociera, jest ręczne malowanie tortów. Tylko wyobraźnia i możliwości osoby malującej mogą ograniczyć. Na tortach przedstawiane są namalowane portrety pary młodej, ich historię poznania, wzory ludowe i krajobrazy.

“Naga” słodkość czyli torty weselny typu Naked

Istnieją również torty niepokryte na zewnątrz żadną masą. Mówimy wtedy o torcie w stylu Naked. W tym rodzaju tortów widoczne są na pierwszy rzut oka przełożenia oraz biszkopt. Styl naked cechuje się delikatnością i brakiem przepychu. Idealnie do takiego tortu pasować będzie minimalistyczna dekoracja kwiatowa lub owocowa. Planując wesele w stylu rustykalnym, wiejskim, czy boho znakomicie sprawdzi się ten styl tortu. Niezwykła subtelność oryginalność “nagich” tortów z pewnością pozostanie w pamięcina długo.

Liczy się smak

Nie zapominajmy jednak o smaku naszego tortu. Niezbyt smaczny tort pozostanie w naszej pamięci równie długo, jak i ten najpyszniejszy. Do tortów weselnych najczęściej wybieramy smaki lekkie, rześkie i orzeźwiające. Fantastycznie sprawdzi się cytryna, malina i porzeczka. Oczywiście można tylko przełamać smak takim dodatkiem. Hitem jest połączenie smaku białej czekolady z malinami.

Słodki stół – hit weselny ostatnich lat

Absolutnym hitem i jednocześnie atrakcją weselną, która dotarła do nas zza oceanu, jest słodki stół. Słodki stół, słodki kącik, czy bardziej światowo sweet table albo candy bar. Jakkolwiek mówiąc – chodzi po prostu o stół zastawiony słodkościami. To alternatywa dla tradycyjnych ciast. Zdecydowanie piękniejsza i nowocześniejsza forma podania słodkości. Najczęściej są to smakołyki, które można wziąć do ręki i od razu zjeść. W słodkim stole znajduje się od kilku do kilkunastu różnych smaków.

Smaki poszczególnych słodkości powinny być tak wybierane, aby jak najbardziej je zróżnicować. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Deserki w pojemniczkach o różnych smakach, kształtach, wielkościach. Muffinki z tradycyjnymi kremami maślanymi lub śmietanowymi, w wielu możliwościach kolorystycznych, ozdobione małymi czekoladkami lub owocami. Kruche babeczki wspaniale komponują się z delikatnym śmietanowym kremem o smaku karmelu. Cake popsy, czyli lizaki z ciasta i kremu, polane czekoladą w wybranym kolorze. Malutkie, wykwintne, francuskie makaroniki z nadzieniem o smaku czekolady są coraz chętniej wybieranym elementem słodkiego stołu.  Jeżeli macie wątpliwości, wasz wedding planner z pewnością doradzi właściwe rozwiązanie.

 

Estetyka słodkiego stołu

Po wyborze słodkości przychodzi czas na wybór koloru lub motywu słodkiego stołu. O wiele prościej jest, kiedy mamy wybrany motyw całego wesela. W takiej sytuacji słodki stół powinien być kontynuacją tej dekoracji i pasować do pozostałych elementów. Estetyka stołu – tutaj również, jest tak samo ważna jak smak. Dopełnieniem kompozycji są zazwyczaj kwiaty oraz świece w wysokich wazonach i szklanych tubach.

Słodki stół z motywem pozwala na zastosowanie również drobnych elementów zgodnych z tematem. Odpowiednie ustawienie słodkości, zastosowanie szkła dekoracyjnego i podestów, pozwalających uzyskać efekt głębi, stworzy niezapomniany efekt. Słodki stół powinien być przygotowany tak, aby chciało się po prostu zjeść wszystkie słodkości, a smak powinien pozostać w pamięci gości na jeszcze długi czas po weselu.